6.02.2021

Przeprosiny i przebaczenie



Wszyscy ponosimy porażki, wszyscy popełniamy błędy. Jest to coś nieodłącznego w życiu ziemskim, które stanowi szkołę dla ducha. Nikt nie rozpoczyna szkoły, znając już wszystkie przedmioty szkolne i wykonując wszystko dobrze na teście. Jesteśmy tu po to, aby się uczyć i rozwijać, a w tym procesie popełniamy błędy i porażki. Tylko ci, którzy nic nie robią, nie błądzą, czy to ze strachu, tchórzostwa czy lenistwa. I to są właśnie ci, którzy mają najmniejsze możliwości rozwoju. To powtarzacze, którzy nigdy nie zdają testów, nie są w stanie przejść do następnej klasy, nie mogą kontynuować ścieżki rozwoju. O wiele lepiej jest popełniać błędy, próbując wszystko naprawić, niż nie robić nic ze strachu przed popełnieniem błędu. Ci, którzy popełniają błędy, wciąż mogą uczyć się na swoich porażkach, a ci, którzy nic nie robią, niczego się nie uczą, niczego nie przyswajają.

Gdy błąd spowoduje szkodę u bliźniego, osoba odpowiedzialna musi go naprawić. Jeśli chodziło o celową szkodę, to jest to coś szczególnie poważnego, a osoba, która ją spowodowała, musi szybko i dokładnie rozpoznać swoją winę, zmieniając swój sposób życia, aby nigdy więcej się to nie powtórzyło. Jeśli nie było to zamierzone, jest mniej krytyczne, ale nadal wymaga korekty, gdy tylko pojawi się rozpoznanie. Jeżeli osoba ta nie dokona takiej korekty dobrowolnie, to nieomylne prawo działania zwrotnego lub prawo powrotu zadba o przywrócenie z powrotem odpowiedzialnemu winowajcy skutku szkody wyrządzonej swojemu bliźniemu, czy to przez zaniedbanie, nieostrożność czy z innego powodu.

Sposobem na naprawienie szkody wyrządzonej innym jest uzyskanie przebaczenia. Prawdziwego, szczerego przebaczenia do tego stopnia, że nic nie pozostaje w sercu osoby dotkniętej. Ponieważ autentyczne przebaczenie usuwa zawsze dwa ciężary: ten na ramionach tego, który zranił i ten w sercu tego, który został zraniony.

Przebaczenie musi być integralne, kompletne, w przeciwnym razie jest jedynie wymówką dla niepowodzenia. Jeśli ktoś usprawiedliwia swojego bliźniego, ale nalega na ciągłe lekceważenie go, to dzieje się tak dlatego, że mu nie wybaczył. Prawdziwe przebaczenie musi odzwierciedlać działanie Boskiej Sprawiedliwości, która prawdziwie przebacza tworowi, który zgrzeszył, jeśli uznaje swój błąd i usilnie stara się go naprawić. Po przebaczeniu nie można powiedzieć, że ten człowiek kiedykolwiek zgrzeszył, ponieważ jego występek wygasł w taki sposób, że żadne jego oznaki nie pozostały w Dziele Stworzenia. To naprawdę jest wybaczenie! Taka osoba skutecznie odnajduje przebaczenie, dlatego, że w istocie "Ponieważ ulituję się nad ich nieprawością i nie wspomnę więcej na ich grzechy." (Hbr 8, 12)

Jest to zupełnie sprzeczne z tym, co dzieje się z człowiekiem odnośnie do jego bliźniego, kiedy "wybacza" mu jakikolwiek błąd. Często z wyrazem wielkoduszności daje mu do zrozumienia, że wybacza mu mały błąd, ale nigdy nie przestanie wykrzykiwać na cztery strony: "Patrz! To taki a taki, kto mi to i tamto zrobił. Niemniej jednak już mu wybaczyłem!" Hipokryzja. Tylko hipokryzja tkwi w fałszywym ludzkim przebaczeniu. W takim przypadku ofiara wypowiedziała tylko kilka zgodnych słów, usprawiedliwiając winowajcę, ale w żaden sposób mu nie wybaczyła.

Jeśli ktoś, kto wyrządził nam jakąkolwiek krzywdę, przychodzi prosić o przebaczenie, to jak zawsze musimy skorzystać z naszej duchowej intuicji, która nigdy się nie myli. Jeśli ta intuicja wskazuje na szczerość w tej prośbie, to rzeczywiście musimy z całego serca udzielić pełnego przebaczenia. Skoro tak jest, jeśli odmówimy zrobienia tego i wybaczymy tylko zwykłymi słowami uprzejmości społecznej, wtedy również zostaniemy uwikłani w negatywną karmę. Dzieje się tak z powodu naszej wewnętrznej sztywności, a także szkodliwego, a czasem nieświadomego pragnienia, aby w agresora trafił ból równoważny temu, który nam zadał. Nie, nic takiego! Pozostańmy zawsze wolni od wszystkiego, co zaciemnia duszę i krępuje ducha.

Artykuł został przetłumaczony z anglojęzycznej strony na facebooku: The Day Without Tomorrow. Publikacje na tej stronie czerpią z duchowego poznania zawartego w dziele W ŚWIETLE PRAWDY: Przesłanie Graala Abd-ru-shina.

Więcej informacji dotyczących Przesłania Graala oraz innej literatury związanej z tym dziełem można uzyskać pod adresem email: ryszkatobiasz@gmail.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz